Pieczywo ? Jego jakość ma znaczenie

Pieczywo to nasza codzienność. Odkąd jednak wiele mówi się o nietolerancji glutenu, wokół wspominanego pieczywa narosło wiele mitów. Jedno jest pewne: po wypieki, jak po każde inne pożywienie, należy sięgać świadomie.

Chleb na drożdżach czy na zakwasie? Który jest lepszy i który zdrowszy? Warto wiedzieć, że pieczywo na zakwasie wyrasta wskutek fermentacji bakterii mlekowych. Te z kolei mają pozytywny wpływ dla organizm: eliminują azotany czy toksyny pleśniowe, a nawet komórki rakotwórcze. Jak dowodzą naukowcy, pieczywo na zakwasie przyczynia się do odbudowy niezbędnej flory bakteryjnej, co z kolei przekłada się na lepszą przemianę materii.

Sprawa z pieczywem drożdżowym wygląda nieco inaczej, tu zachodzi proces fermentacji, powstaje kwas octowy, ale szybko się on ulatnia i o ile nie spożywamy gorącego, wyciągniętego z prosto z pieca chleba, to na pewno nam nie zaszkodzi. Jedyne przeciwwskazanie do jadania takiego pieczywa to chwila, gdy jesteśmy uczuleni na drożdże.

W ofercie wielu piekarni najdziecie np. Chleb Kresowy, to pieczywo na zakwasie z dodatkiem drożdży.

Tradycyjne pieczywo a dieta

Co, jeśli lubimy zjeść dobre pieczywo, ale jesteśmy w trakcie diety? Popularne diety białkowe (np. Dukana) w naszej mentalności całkowicie wyklucza takie produkty spożywcze jak bułki czy chleb. Okazuje się to jednak mitem, tak naprawdę jedyny warunek, to rozsądny wybór pieczywa, są na rynku produkty, które wręcz pomogą w utracie wagi. Wiadomo: drożdżówki z dużą zawartością cukrów, czy zwykłe bułki pszenne nie pomogą w odchudzaniu. Ale jeśli sięgniemy po chleb razowy z ziarnami np. słonecznika, to dostarczamy sobie produktów z dużą ilością błonnika pozytywnie wpływającego na pracę jelit.

Pieczywo odgrywa również ważną rolę w codzienności osób cierpiących na rozmaite schorzenia. Na przykład diabetycy, wbrew powszechnej opinii, mogą jeść pieczywo, ale muszą sięgać po takie, które ma niski indeks glikemiczny.

Co ważne, tradycyjne pieczywo da się zamrozić. I nie musimy się obawiać, że po rozmrożeniu będzie niesmaczne, a już tym bardziej niezdrowe. Mrożenie to wciąż jeden z najlepszych sposobów przedłużania świeżości produktów spożywczych. Zamrożone pieczywo nie czerstwieje i nie rozwija się na nim pleśń.

Wypieki to ważny składnik naszych domowych spiżarni. Ale jak to bywa ze wszystkimi produktami w XXI wieku, trzeba je kupować rozsądnie. Chleby ze sklepów wielkopowierzchniowych zazwyczaj produkowane są metodą przemysłową, a to z kolei przekłada się na ich jakość. Jeśli jednak kupimy pieczywo tradycyjnie wypiekane, to spożywanie go, daje wiele radości i ma dobry wpływ na nasze zdrowie.