Bezglutenowe produkty z glutenem. Jak to możliwe?

Czym jest gluten? To to białko występujące w pszenicy i jej odmianach, a także w życie i jęczmieniu. Występuje w wielu produktach spożywczych, nawet takich, które nie zawierają dodatku zbóż. Jak to jest możliwe i jak wpływa na zdrowie?

Gluten jest wspólną nazwą białek występujących w ziarnach zbóż, pszenicy i jej odmianach (np. orkiszu, kamutu, durum, płaskurce), życie, pszenżycie oraz jęczmieniu. Nie może więc dziwić, że gluten znajdziemy w takich produktach jak pieczywo, makarony i w niektórych kaszach. Co ciekawe, gluten pojawia się w rozmaitych produktach spożywczych, w jakich nawet byśmy się nie spodziewał, m.in. w marynatach, czekoladzie, chipsach, przyprawach, czy kostkach bulionowych.

Jak to jest możliwe, że gluten pojawia się nawet tam, gdzie go być nie powinno? Problemem jest proces technologiczny, często takie produkty jak przyprawy są wytwarzane w tym samym miejscu, co na przykład mąka. I choć mielenie bazylii, tymianku czy rozmarynu prowadzone jest z wykorzystaniem innych urządzeń niż tych, w jakich mieli się zboża, to mimo wszystko pył z mąki unosi się w pomieszczeniach i osiada na innych produktach spożywczych. A tym samym produkty bez dodatku zbóż zwierają jego niewielkie ilości.

Choroby immunologiczne a gluten

Większości z nas spożywanie glutenu nie szkodzi. Szacuje się, że około 1% Europejczyków (głównie rasy białej) cierpi jednak na różnego rodzaju nietolerancję glutenu. Najczęściej spotykanym schorzeniem jest celiakia, należy ona do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, które są związane z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego przeciwko własnym tkankom. Osoby, które muszą się mierzyć z takimi chorobami, nie mogą spożywać glutenu, a co za tym idzie, muszą dokładnie czytać etykiety podczas zakupów.

Niestety zdarza się, że produkty opisywane przez producentów jako bezglutenowe, wcale nie są pozbawione glutenu, a jedynie zawierają ich znikomą zawartość. Konsumenci obciążeni celiakią muszą się zatem pilnować.

Na szczęście spotykamy coraz więcej producentów, którzy mogą się poszczycić ekologicznością upraw, dostrzegają potrzebę prowadzenia produkcji, w której całkowicie wyklucza się możliwość skażenia produktów glutenem. W przypadku przypraw, suszenie ziół i mielenie ich odbywa się w sterylnych pomieszczeniach, w których nie przechowuje się zbóż. Tym samym zapewnia się przyprawy bezglutenowe. W podobny sposób, zachowując reżim produkcyjny, można tworzyć inne produkty spożywcze najwyższej jakości.

Na alezdrowo.pl niewątpliwie uda się kupić produkty od takich producentów.