Zbawienne oleje

Oleje często źle się kojarzą przez swoją kaloryczność, ale jest to chyba jedyny minus zbawczych różnorodnych olei. Warto zaznaczyć, że nie podejmiemy tutaj tematu olei słonecznikowych czy rzepakowych, które cieszą się u nas największą popularnością, tylko ich zdecydowanie ciekawszych kuzynów. Opowiemy wam dzisiaj o oleju z czarnuszki, oleju z wiesiołka i oleju konopnego. Cudowna trójca na dolegliwości, wzmocnienie organizmu i odporności i ogólnego samopoczucia. Zapraszamy do lektury!

Olej z czarnuszki

Czarnuszka, a właściwie czarnuszka siewna rośnie zazwyczaj w rejonach Azji środkowej i Europy wschodniej. Z jej nasion robi się niesamowicie pożyteczny olej. Ludzkości znany jest już od starożytności i używany w medycynie, zaskarbił sobie przydomek "złota faraonów". Powszechnie uważano, że olej z czarnuszki pomoże na każdą dolegliwość oprócz śmierci. 

Olej z czarnuszki ma mnóstwo wartości odżywczych i zdrowotnych, poprzez nienasycone kwasy tłuszczowe, beta karoteny, sole mineralne, biotyna i wiele wiele innych. Pomagają one np. na alergie, bóle, działają antybakteryjnie, rozkurczowo a nawet udokumentowano działania antynowotworowego. W smaku jest dość intensywny, według niektórych trochę podchodzi pod czarny pieprz, a konsystencją przypomina miód. Można go dodawać do różnych potraw, sałatek, mięs albo spożywać saute. Jednak należy pamiętać o tym, żeby spożywać go wyłącznie na zimno.

Olej z wiesiołka

Wiesiołek jest bardzo popularną rośliną w Polsce. Rośnie praktycznie wszędzie, na zaniedbanych polach, przy drogach, na terenach nieużywanych ale również w naszych ogrodach jako roślina ozdobna czy hodowana przemysłowo w celu pozyskiwania oleju. A czym jest olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka olejowi z wiesiołka nierówny. Nie każdy ma taką samą wartość odżywczą. Ważne jest żeby pamiętać, że musi być tłoczony na zimno, z krótką datą ważności. ma być niefiltrowany i nierafinowany. Taki płyn ma w sobie najwięcej dobrodziejstw. Najczęściej używany jest w kosmetologii i gastronomii. W kosmetologii jest dobry pomocnikiem utrzymania włosów, paznokci i skóry w dobrej kondycji. Często przepisywany jest do walki z trądzikiem. Jeżeli wkraczamy na teren gastronomii, to olej z wiesiołka stosuje się do wzmocnienia walorów smakowych, pomaga na trawienie, przez co ułatwia odchudzanie, obniża poziom cholesterolu a nawet wzmacnia płodność. Trzeba go spożywać na zimno, nie wolno na nim smażyć, a odwdzięczy się zbawiennymi właściwościami.

Olej konopny

Olej z konopi to niesamowity dar natury, który używany jest w Polsce dopiero od niedawna. Jest pozyskiwany z konopi siewnej, której absolutnie nie należy kojarzyć z konopią indyjską, czyli powszechnie znaną marihuaną. Siewna w przeciwieństwie do indyjskiej nie ma w sobie środka aktywnego powodującego odurzenie, czyli THC (tetrahydrokannabinol). Olej konopny bogaty jest w witaminy z grupy A, E, B, i K , magnez, wapń, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazany jest dla ludzi z wysokim cholesterolem, depresją, ciągłymi wymiotami, pomaga w dolegliwościach bólowych i w pewnym stopniu hamuje rozwój choroby Alzheimera. Jest w Polsce całkowicie legalny, należy spożywać go na zimno i nie wolno na nim smażyć. 

Serdecznie Wam polecamy wszystkie oleje, które możecie znaleźć w naszej ofercie i mamy nadzieję, że uświadomiliśmy was o istnieniu tak wspaniałych dodatków jakim są oleje tłoczone na zimno.